czwartek, 17 maja 2012

Dolce Vita....la douceur de vivre....sweet life... piękny jest ten świat


Kropla  perfum ( fr. "per fumée" - przez dym) lub olejku zapachowego  dodana  do kąpieli czy lekka mgiełka pozostawiona na ciele poprawi każdemu nastrój. Zapach perfum może działać na nasz nastrój, emocje i wspomnienia  a nawet sterować naszym pożądaniem. Zapach może działać jak afrodyzjak, wzmacniać, potęgować uczucia i emocje, przywoływać ukryte pragnienia. Może zwrócić naszą  uwagę na
pozornie zwykłego faceta. Pamiętam dzień w którym poznałam mojego. Przez cały kolejny dzień "czułam w nosie" jego perfumy - Bvlgari Black ( kształt flakoniku tych perfum jest wzorowany na krążku hokejowym bardzo męski zapach i opakowanie)
Za każdym razem gdy je czuje wracają te chwile :). Zapachy potrafią przenosić nas w czasie i przestrzeni, sięgają głęboko w naszą pamięć, przywołują wspomnienia - wspomnienia ludzi, miejsc, zdarzeń… Perfumy mogą działać na jednych  orzeźwiająco, kojąco, relaksująco lub pobudzająco a nawet mogą oszołomić nasze zmysły, a u drugich wywołać ból głowy ( migrenę ) i nudności. Często na ich podstawie oceniamy innych i sami poddawani jesteśmy takiej ocenie. Śmiem nawet twierdzić, że zapach perfum jest naszą wizytówką, niewidzialnym ubraniem, kształtuje otoczenie wokół nas. Zapachy bardzo silnie działają na naszą podświadomość, bo uruchamiają ukryte, głębokie skojarzenia. Jest to zupełnie niewidzialny i bardzo subtelny sposób działania. Pewnie każdy pamięta książkę, którą napisał Patryk Suskind „Pachnidło”, o mężczyźnie obsesyjnie poszukującym zapachu idealnej kobiety, co zupełnie zdominowało jego życie.

Pierwsze na świecie perfumy wymyśliła Polka - Elżbieta Łokietkówna. Była polską królową Węgier, dlatego też pierwsza woda na bazie alkoholu, która powstała w 1370r., zwana była Wodą Królowej Węgier. Pachnąca woda zawędrowała na dwór króla Francji Karola V Mądrego, a potem zamawiana była już w całej Europie. Wcześniej do perfumowania ciała używano specjalnych pomad, które pod wpływem ciepła topiły się, uwalniając zapach.

A jak to jest z naukowego punktu widzenia. Zapach przenika do naszego organizmu drogą kropelkową jego cząsteczki przenikają w głąb i przedostają się do płuc, gdzie wraz z pęcherzykami powietrza przenikają przez kapilary, a dalej do całego organizmu. Cześć zapachu osadza się na śluzówce nosa, gdzie znajdują się komórki zapachowe, bezpośrednio związane z mózgiem. Czując  ukochany zapach nasz nastrój ożywia się pojawiają się pozytywne emocje. Dzieje się tak dlatego, że strefa węchowa mózgu jest ściśle związana z układem limbicznym i obszarami mózgu, kontrolującymi wydzielanie hormonów układu nerwowego i endokrynologicznego.
Obszar limbiczny związany jest z naszymi odruchami emocjonalnymi, pamięcią, popędem seksualnym i intuicją oraz stanami emocjonalnymi takimi jak zadowolenie, przyjemność czy strach. Układ limbiczny wpływa na pewne czynności wegetatywne. Pierwotnie był kojarzony wyłącznie ze zmysłem węchu odbiorem i interpretacją wrażeń węchowych. W rezultacie dokładniejszych badań stwierdzono, że układ limbiczny pełni bardzo ważną funkcję w wyzwalaniu pewnych emocji oraz wpływa na zachowania popędowe. Większość jego struktur pełni wiele ról. Przykładowo jedna z jego struktur - zakręty oczodołowe- pozwala nie tylko na ocenę pokarmu na podstawie wyglądu, konsystencji czy zapachu, ale również na wyzwalanie uczucia strachu oraz agresji. Stąd możemy wnioskować że zapach ma także wielkie znaczenie przy spożywaniu posiłków.

Perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych,  które są nazywane potocznie olejkami zapachowymi, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest etanol lub mieszanina innych  alkoholi . W zależności od ilości rozpuszczalnika rozróżnia się perfumy właściwe (skoncentrowane), wody perfumowane i wody toaletowe.

W zależności od zawartości olejków perfumy dzielimy na :
 • parfum (perfumy, eliksir, ekstrakt) – 20-43%;
 • Eau de Parfum (woda perfumowana) skrót EdP – 13-19%;
 • Eau de Toilette (woda toaletowa) skrót EdT – 8-12%;
 • Eau de Cologne (woda kolońska) skrót EdC – 4-7%; 
 • eau fraîche (woda odświeżająca) eau de solide skrót EdS – 1-3%; 
Po wylaniu lub wtarciu ich w powierzchnię ciała alkohol szybko paruje, a na powierzchni zostają tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające, które powoli są uwalniane do powietrza. Im więcej tych ostatnich tym zapach trwalszy.

Środki homogenizujące  pozwalają na  uzyskanie jednolitej mieszaniny olejków, które często nie mieszają się z sobą. Najczęściej stosuje się tu mieszaniny ciekłych tłuszczów pochodzenia naturalnego czyli balsamy.

Środki wzmacniające stosowane  w perfumach to  mało lotne związki chemiczne lub naturalne produkty, które same nie mają intensywnego zapachu (bardzo często jest to zapach nieprzyjemny), ale wzmacniają zapach olejków mniej więcej tak, jak dodawanie glutaminianu sodu czy soli do potraw wzmacnia inne smaki. Z naturalnych związków wzmacniających zapachy można wymienić ambrę czy piżmo.

Do wyprodukowania  perfum stosuje się około 50 składników. Niektóre perfumy albo wody zapachowe zawierają ich ponad sto. W tym szereg olejków eterycznych. Ważne by pamiętać o różnicy pomiędzy olejkiem eteryczny naturalnym i olejkiem eterycznym. Te pierwsze pachną bardzo wyraziście i charakterystycznie, jednak bardzo surowo, natomiast te drugie są mieszankami wielu odpowiednio dobranych składników tworzących nieograniczoną liczbę zapachów. Perfumy mogą więc też stać się elementem aromaterapii.
Mieszanina olejków i środków wzmacniających to kompozycją zapachowa perfum. Kompozycja to ich specyficzny zapach, który jednoznacznie kojarzy się z daną marką . Kompozycje te są albo silnie strzeżoną przez firmy  tajemnicą, albo są zastrzegane patentami. Tworzenie kompozycji zapachowych to wielka  sztuka, którą zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy perfumiarzy na całym świecie. Ludzie ci posiadają szczególne predyspozycje do tworzenia tych kompozycji są oni nazywani NOSAMI. Co ciekawe nie mają oni bardziej wyczulonego węchu od przeciętnych ludzi, lecz raczej mają bardzo rozwiniętą zdolność psychiczną, wyobraźnię zapachową oraz zdolność do zapamiętywania większej ilości woni, zwaną pamięcią olfaktoryczną.

Składniki Kompozycji zapachowej perfum  dzieli się na tzw. nuty zapachowe: nutę bazową, średnią oraz wysoką.

Nuta bazowa to składniki, które są najwolniej uwalniane do powietrza to głównie wcześniej wymienione środki wzmacniające, Nuty tej nie czuje się wiec zbyt intensywnie, ale ma ona decydujące znaczenie dla charakteru  kompozycji. W nucie tej coraz częściej wykorzystuje się też związki chemiczne, które  w wyniku kontaktu z potem lub wilgocią z powietrza ulegają rozkładowi z wydzieleniem związku pachnącego. W ten sposób zwiększa sie trwałość zapachu perfum.  W nucie bazowej możemy wiec spotkać ambrę, piżmo, żywice leśne, cywet.

Nuta średnia, -nuta łącząca -nuta serca, to związki bardziej ulotne niż te z nuty bazowej  zwykle o dość małej intensywności zapachu. Nuta ta w niektórych kompozycjach nie jest w ogóle  odczuwana, ale bez niej nutę bazową i nutę wysoką odczuwałoby się jako dwa zupełnie odrębne zapachy. Ta nuta składa się głównie z zapachów kwiatowych i korzennych.

Nuta wysoka,-nuta zmysłu lub nuta głowy, to mieszanina związków najbardziej lotnych i mających intensywny zapach. Nuta ta jest odczuwana  zaraz po otwarciu flakonika i ma dlatego największe znaczenie w określaniu perfum i ich sprzedaży. W skład nuty głowy wchodzą głównie cytrusy, inaczej zapachy owocowe, dające świeży i lekki zapach.

Zapachy w nutach przeplatają się. Są więc kompozycje z zapachem wiodącym, tzn że we wszystkich trzech nutach część składników ma do siebie zbliżony zapach, inny rodzaj to kompozycje "rymowane", w których występują dwa lub więcej podobnie pachnące składniki w nucie bazowej i wysokiej, ale nuta średnia ich nie posiada  oraz, najtrudniejsze do skomponowania, kompozycje "kontrastowe", w których nie ma powtarzających się składników, a zamiast tego są składniki, które są ze sobą w ostrym kontraście.

Każdy zapach powstaje na bazie którejś z grup aromatów: cytrusowej, kwiatowej, paprociowej, szyprowej, leśnej, ambrowej. Dzisiejsze perfumy trudno jednak przypisać do konkretnej grupy.  Coraz popularniejsze są też zapachy owocowe, które pachnącą nimi osobę czynią dla wielu   apetyczną.

Rodzaje zapachów:

* zielone, cytrusowe: zapachy na bazie olejków z cytryny, bergamotki, mandarynki, grejpfruta i kwiatów pomarańczy - zapachy dla mężczyzn i wody sportowe. Działają orzeźwiająco.

* kwiatowe: róża, jaśmin, fiołek, bez, konwalia, narcyz, tuberoza itd. Są to zarówno aromaty oparte na zapachu jednego kwiatu, jak i te złożone z całego ich bukietu. Takie zapachy działają uspokajająco i antydepresyjnie.

* paprociowe: nazwa pochodzi od francuskich męskich perfum z roku 1882 - Fougere Royale (paproć królewska). Zapachy: lawendowy, leśny, mchu dębowego, kumaryny i bergamoty. Zazwyczaj są to zapachy męskie, działające kojąco i uspokajająco.

* szyprowe: zapachy dla kobiet i dla mężczyzn, powstałe z kompozycji mchu dębowego, paczuli i bergamoty (np. Mitsouko Guerlaina). Sprzyjające relaksowi, poprawiające humor.

*drzewne (leśne): to ciepłe  nuty zapachowe (sandałowa czy paczuli) lub nuty suche (cedrowa) . Do klasycznych perfum drzewnych dodaje się zapachy korzenne albo olejki cytrusowe. Nuty sandałowca, paczuli, cedru lub wetiwera działają wzmacniająco.

*orientalne, ambrowe: bardzo zmysłowe, dające poczucie ciepła słodkie perfumy z dużą dozą wanilii i delikatną nutą żywiczną. Kiedyś do ich produkcji używano ambry szarej - wydzieliny z przewodu pokarmowego kaszalota, obecnie używa się do produkcji ambry syntetycznej.

 *Tytoniowo-skórzane - kategoria częściej występująca w przypadku perfum niszowych, niż tzw. popularnych. Należą do niej zapachy ciepłe, lekko duszne. Skóra i tytoń są w nich wyraźnie wyczuwalne.

 *Aldehydowe - najmłodsza kategoria (powstała w latach dwudziestych XX wieku), kiedy to zaczęto używać aldehydów do tworzenia kompozycji zapachowych. Pierwszy zapach z tej kategorii to Chanel No 5.

By dobrać odpwiednie perfumy należy kierować sie kilkoma zasadami:


 • Zimą nie używamy perfum owocowych, a latem tych z dużą zawartością wanilii. Te pierwsze pasują do dni gorących, drugie do mroźnych, przy upałach są mdlące.
 • Zimą wrażenie ciepła stworzą leśne i ambrowe zapachy, z dużą ilością paczuli i laudanum.
 • Istnieją także wody toaletowe odpowiednie na jesień, nieco cięższe niż te letnie, ale zdecydowanie lżejsze od perfum zimowych. Są to mieszanki esencji kwiatowych, owocowych i drzewnych.
Zakupy w perfumerii 
 • Nawet jeśli jakiś zapach podoba ci się na koleżance, na Tobie może pachnieć zupełnie inaczej.zawsze sprawdź perfumy na własnej skórze.
 • Nałóż je na czystą skórę by nie  wymieszały się z innymi zapachami
 •  Podczas jednej wizyty przetestuj w ten sposób jeden, góra dwa zapachy. Wąchanie  innego zapachu po poprzednim poprzedź wąchaniem ziarenek kawy, będziesz czuła naprawdę zapach  drugich perfum a nie poprzednich, które "zostały Ci w nosie".
 • Nie daj się namówić na kupno zapachu, jeśli nie jesteś do niego przekonana.
Gdy używam perfum zawsze spryskuję miejsca najlepiej ukrwione, a tym samym najcieplejsze i te niżej by zapach szedł do góry ciała. I  tak- dobre miejsca dla perfum to nadgarstki, szyja, zagłębienie pod krtanią miejsce między piersiami nawet brzuch ( zapach unosi się). Włosy bardzo długo zatrzymują zapach perfum ( jak i dymy papierosowego :) ). Oczywiście nie psikam w każdym z tych miejsc naraz  - byłoby tego wszystkiego za dużo. Uważaj na ubrania olejki są tłuste.

Jeśli chodzi o trendy to moim zdaniem w świecie perfum można mówić o nowościach a nie trendach  Perfumy to zbyt indywidualna sprawa by na siłę podążać za modą.

Wybiera się je do osobowości  :

ROMANTYCZKA -dziewczynom bujającym w obłokach do gustu przypadną perfumy, które przywodzą na myśl lekkość, dziewczęcość i niewinność np CHRISTIAN DIOR MISS DIOR CHERIE,

UWODZICIELKA- Uwodzicielskie spojrzenie, wyważone gesty, seksowne ciuchy - wiesz, że mężczyźni pożerają cię wzrokiem. Twojej uwodzicielskiej naturze na pewno spodobają się perfumy zawierające afrodyzjaki np. piżmo lub jaśmin. Nuta drzewna sprawi, że będziesz uwodzić zapachem, a nuta orientalna (mirra, kadzidło) doda ci jeszcze więcej pewności siebie np. CHRISTIAN DIOR ADDICT

Kobieta ceniąca LUKSUS- zawsze sięga po najlepsze produkty z górnej półki, Spodobają jej się więc zapachy delikatne, kwiatowo-owocowe np  VAN CLEEF&ARPELS FEERIE

Perfumy dla kobiet szukających PRZYGÓD uwielbiają zapachy orientalne np.  CALVIN KLEIN OBSESSION,

BUNTOWNICZKI z wyboru wśród perfum powinny wybierać słodkie zapachy z nutką goryczy np  AVRIL LAVIGNE BLACK STAR

Dla słodkich KOKIETEK , słodkie perfumy np. BABY DOLL YVES SAINT LAURENT

Kobieta AKTYWNA - DYNAMICZNA ,  której trudno  usiedzieć w miejscu powinna gustować w perfumach  z orzeźwiającą nutą cytrusową i świeżą nuta wodną np CACHAREL NOA PERLE,

Pamiętajmy też, że światło, powietrze, wysoka temperatura i czas niekorzystnie oddziałują na perfumy. Przechowujmy je w  oryginalnym opakowaniu, z dala od światła.

Warto stosować całe linie zapachowe: perfumy, balsam do ciała, dezodorant (może być też neutralny). Bo nic  nie zepsuje nam humoru bardziej niż dominujący nad zapachem perfum aromat gorszego jakościowo pod względem zapchu dezodorantu.

Każdy człowiek posiada odmienny skład  skóry. Na powierzchni skóry stale zachodzą  procesy chemiczne, a znajdujące się na niej substancje stale zmieniają swój skład chemiczny łącząc się i rozpadając. W podobny sposób rozpadają się substancje aromatyczne i wtedy zmienia się ich zapach. Ponieważ  u każdego człowieka, zachodzą różne procesy chemiczne, to te zmiany wpływają, na indywidualne różnice. Dlatego właśnie te same perfumy na skórze różnych ludzi pachną inaczej. Kiedy aromat perfum łączy się harmonijnie z zapachem skóry, tworzy się nowa nuta - piękna, indywidualna i niepowtarzalna.

 Wśród moich perfum znajdziecie zapachy:

Thierrego Muglera
Alieno nutach zapachowych mandarynki, jasminu, białego bursztynu nieziemsko połączonych w małym flakoniku;
Angel - z nutą czekolady , wanilii, karmelu, jagody, miodu, bergamoty.

Jak mawiał Mugler „strzeżcie się aniołów”.

Christiana Diora

Dolce vita- Nagroda za najlepszy zapach w 1996 r. na FiFi International Fragrance Award pro. To klasyka od Diora znana na całym świecie czyli  słodkie życie wyrażone zmysłową, orientalną kompozycją nut zapachowych.  W nucie serca morela, magnolia, lilia, cynamon  heliotrop, drzewo różane oraz w bazie  drzewo sandałowe, kokos, wanilia, cedr
Hypnotic Poison- Zapach stworzony w 1998 roku przez Annick Ménardo (kreatorkę takich zapachów jak Body Kouros Yves Saint Laurent, Lolita Lempicka by Lolita Lempicka).Orientalne, ciepłe, kremowe nuty tworzą kompozycję bardzo zmysłową i uwodzicielską. Zapach słodko-gorzki. Podstawa to gorzki migdał, kminek, kokos,śliwka, ziele angielskie, morela, Serce to róża, jaśmin wielkolistny, tuberoza, mech dębowy, cynamon a baza to drewno sandałowe, drewno cedrowe, drewna jacaranda, wanilia, piżmo
Pure Poison- Młodsza i delikatniejsza siostra klasycznej Trucizny, wykreowana wroku 2004. Uwodzi delikatnie, nie łamie serca jak Poison, ale potrafi je skutecznie odebrać wibrującą wonią białych kwiatów i ambry. Tajemnica, odrealniona fantazja, która tylko czeka, żeby uwolnić ją otwierając perłowo białą
buteleczkę. Podstawa to pomarańcza, mandarynka, bergamotka, jaśmin, serce to kwiat pomarańczy, gardenia a baza to drzewo sandałowe, ambra, cedr

Lancome

Hypnose -  Kompozycję otwiera charakterystyczny kwiatowo-owocowy aromat pasiflory. Środek zapachu zdominowała słodycz wanilii z otoczką orientalnej nuty.Całość uzupełnia aromat wetiwerau, który nadaje kompozycji niezwykle intymny charakter.

Tresor - swoją nazwę 'Tresor' zawdzięcza francuskiemu słowu oznaczającemu skarb. Tresor to natchniony, świeży, półorientalny, kwiatowy, owocowy, słodki zapach

Bruberry LONDON - Zapach dla kobiet, którego premiera miała miejsce w 1995r., nie należy do neutralnych. W prostej, klasycznej butelce wygląda dość niepozornie, jednak skrywa w sobie coś bardzo cennego. Nikt nie może przejść obok niego obojętnie. Burberry London albo się kocha, albo nienawidzi. Śliwka najśmielej prezentująca się w nucie głowy nadaje im znośnej ciężkości, mile wkrada się w umysł i oczarowuje. Zapach rozwija się powoli, trzeba być cierpliwym, by doczekać się słodkiej woni wanilii połączonej z piżmem w podstawie.

Versace -Crystal Noir to magiczny zapach: niepokojący i zmysłowy. Szlachetny, delikatny i trwały o niezwykle kobiecych, kwiatowo- orientalnych nutach. Nuty zapachowe Crystal Noir są celowo zminimalizowane, co potęguje ukrytą elegancję komponentów. Nuty serca Crystal Noir to gardenia, świeża i zmysłowa, oczyszczony amber, niemal transparentny by osiągnąć uwodzicielski i zmysłowy efekt.

Pleasures Intense to  ciepły zapach  od Estée Lauder. Nuty zapachowe: lilia zielona, czarna porzeczka, jaśmin madagaskarski, ylang ylang, róża marokańska, gardenia z Tahiti, lilia tygrysia, kryształki żywicy benzoesowej, naturalna pochodna wanilii.

Gucci Rush to odlot, jazda, dreszcz, niesamowity bajer i pokusa uzależnienia. odurzający, tajemniczy, orientalny, kwiecisty to uzależniająca kombinacja kalifornijskiej gardenii, południowo-afrykańskiej frezji i nasion kolendry, madraski jaśmin i damasceńska róża szokują.

Cacharel Eden - zapach stworzony w 1994 roku, po Anais Anais stał się jednym z popularniejszych zapachów. Bukiet świeżych kwiatów w połączeniu z białym piżmem pobudza wyobraźnię, uwalnia moc i siłę. To świeży orientalno-kwiatowy zapach doskonały na każdą okazję.

Nie zabrakło także Chanel:

Coco MademoiselleZapach jest nowym ucieleśnieniem ducha Coco Chanel. Śmiała i zdecydowana, udowodniła, że elegancja tkwi w prostocie. Niezależna, aczkolwiek wykorzystująca swój urok do fascynowania i wpływania na mężczyzn. `Coco Mademoiselle` jest świeży i orientalny. Dla nowoczesnej kobiety, której zmysłowość i sukces uzupełniają się.

Allure- Styl, czyli "allure" to elegancja, urok i charyzma., nuta głowy: cytryna, bergamotka, mandarynka, brzoskwinia , nuta serca: majowa róża, jaśmin, lilia wodna , nuta bazy: drzewo sandałowe, wetiwer, wanilia 

To tylko mały wycinek mojej drzewno- kwiatowo -orientalnej kolekcji. Moje zapachy to zapachy słodkie powalające czasem ciężkie i być może irytujące ale za to wyraźne i zdecydowane choć może czasem narzucające się. Czuję się w nich seksowna i pewna siebie .

Perfumy zawsze mnie  fascynowaly, pozwalają mi oderwać się od codzienności  Kolekcjonuję je, ale nie traktuję jako ozdoby pokoju . Nie wychodzę bez nich z domu. Przeważnie nie wracam do danego zapachu ale jak  już tu pisałam, perfumy to wspomnienia, emocje zamknięte w małym flakoniku . Dlatego też już kolejny raz kupiłam zapach Dolce Vita-  Christiana Diora - moje pierwsze ukochane perfumy i zapewne wrócę także do Pure Poison gdyż w nie ubrana byłam gdy spotkałam mojego faceta. Każdy je traktuje inaczej, dla jednych są przedmiotem użytkowym, dla innych mają wartość sentymentalną, odnajdują w nich jakąś historię, dla jeszcze innych, mówią  -patrzcie jestem bogaty są wykładnią statusu społecznego i tak jako ciekawostka. Imperial Majesty to limitowana edycja 10 sztuk  zapachu od Clive'a Christiana. Pół litra czystych perfum zamknięto we flakonie z kryształu Baccarat i 18-karatowego złota, ozdobionym 5-karatowym diamentem. Pewnie by mi się spodobał gdyż  to zapach kwiatowo-orientalny gdyby nie cena. Cena Imperial Majesty wynosi 115 000 funtów (675 000 zł). Spośród 5 flakonów przeznaczonych do sprzedaży, nabywców znalazły dotychczas 3. Pozostałe dwie są eksponowane w Harrodsie w Londynie i Bergdorfie Goodmanie w Nowym Jorku. Dostępna jest też wersja w zwykłym opakowaniu - z pojedynczym, białym brylantem na szczycie za bagatela ( 30 ml czystych perfum )- 8 720 zł
W Polsce perfumy Clive Christian są prezentowane tylko w jednym miejscu - salonie Perfumerii Quality Missala w Centrum LIM przy hotelu Marriott.

Moje perfumy moja druga lepsza skóra.... A czym są dla Ciebie...?

Bibliografia:

 • Klasyfikacja kompozycji zapachowych poprzez Koło zapachów (ang.)
 • Wywiad z konsultantką Jean Careno na temat trwałości perfum damskich i perfum męskich (pol.)
 • Nie Muzyczna Pięciolinia – magazyn o perfumach. 
 • www.perfunauci.pl
 • www.wizaz.pl

1 komentarz:

 1. Oooo jaki obszerny super post!! :) Oj ja też uwielbiam perfumy :)
  A teraz jak na złość mi się prawie wszystkie kończą :/
  buziak:*

  OdpowiedzUsuń

Cenię sobie Wasze opinie. Dlatego zawsze staram się na nie odpowiadać. Na pewno gdy zostawisz swój komentarz zajrzę do Ciebie a jeśli dodasz mnie do obserwowanych sprawisz mi tym wielką przyjemność a ja się odwdzięczę. Pamiętaj jednak że jest cienka granica między krytyką a chamstwem, zawsze najbardziej negatywną ocenę można przytoczyć w sposób kulturalny i inteligentny.Zapraszam także na Fanpage http://www.facebook.com/RaszRush