środa, 28 października 2015

Vain

Ulica Próżna długa na około 160 metrów leży w Śródmieściu i ciągnie się od Zielnej do placu Grzybowskiego. Ponieważ ulica na początku XVIII w przebiegała wśród ogrodów, jej pierwotna nazwa to Ogrodowa. Obecną nazwę, która wynikała z braku zabudowy, Próżna uzyskała w 1770. Pod koniec XIX wieku wśród mieszkańców ulicy Próżnej przeważała ludność żydowska. Ulica miała charakter handlowy. Prózna jest jedyną obustronnie ocalałą ulicą z warszawskiego getta.
Ciekawostki: Przy ulicy znajdowała się siedziba Spółdzielni Pracy „Woreczek”, będąca przykrywką dla organizacji przestępczej kierowanej przez Filipa Merynosa, opisanej przez Leopolda Tyrmanda w powieści Zły. W kamienicy pod nr 10 amerykańskie towarzystwo International Bell Telephone, które w listopadzie 1881 otrzymało od rządu rosyjskiego 20-letnią koncesję na budowę i eksploatację sieci telefonicznej w Warszawie, zainstalowało pierwszą w mieście centralę telefoniczną. W latach 2008–2014 w oknach i na elewacjach kamienic przy Próżnej znajdowały się fotografie polskich Żydów pochodzące ze zbiorów Fundacji Shalom. Stanowiły one fragment liczącego ok. 8000 fotografii zbioru zgromadzonego po ogłoszonym w 1994 apelu Fundacji o przekazywanie zdjęć przedstawiających żydowskich mieszkańców Polski. Zostały wykorzystane m.in. do stworzenia wystawy "I ciągle widzę ich twarze". W 2012 w bramie kamienicy przy Próżnej 14 została umieszczona rzeźba HIM Maurizio Cattelana przedstawiająca modlącego się na klęczkach Adolfa Hitlera. W 2011 w czasie prac budowlanych prowadzonych przy ulicy natrafiono na 40-tonowy głaz narzutowy, jeden z największych jakie odnaleziono w ostatnich latach na Mazowszu. Przeniesiony został przez lodowiec najprawdopodobniej z okolic Uppsali w Szwecji. Corocznie od 2004 roku na Próżnej i placu Grzybowskim odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera
Najsłynniejsze budynki to: Kamienica Zalmana Nożyka (nr 9) i Kamienica Majera Wolanowskiego (nr 14).
Od marca do czerwca 2014 roku ul. Próżna została gruntownie wyremontowana. Dzięki odrestaurowaniu XIX-wiecznych kamienic i nadaniu nowego kształtu Placowi Grzybowskiemu stała się kolejnym miejscem w stolicy, do którego wraca życie i miejski gwar. Odnowiona ulica Próżna z odremontowaną jezdnią zachęca do spacerów i urzeka klimatem dawnej Warszawy. W ramach modernizacji współfinansowanej przez Dzielnicę Śródmieście i prywatnego inwestora, który odrestaurował XIX-wieczne kamienice, powróciła wydobyta spod asfaltu i oczyszczona kamienna kostka brukowa, ułożona w charakterystyczny wzór wachlarzy. Chodniki pokryto granitowymi płytami, wykorzystując przedwojenne krawężniki. Istniejące latarnie zostały zastąpione latarniami stylowymi typu „Pastorał Warszawski”. 

blouse- unisono.eu
necklace-katherine.pl
sweater- reserved
biker jacket- here35 komentarzy:

 1. przepiękne zdjęcia, a w stylizacji się zakochałam! <3

  http://dalenadaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Beautiful! Absolutely love all of the layering. That jacket is such a fabulous piece.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądasz obłędnie :) Wszystko w tym zestawie jest doskonałe, ale kolorystyka wygrywa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Magda, ten sweter - i towarzystwo kurtki przy nim!
  świetnie to wygląda!

  Podoba mi się też akcent w postaci "naszyjnika".
  I buty! to chyba najwyższe buty, jakie widziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za każdym razem kiedy jestem w Warszawie, uwielbiam zajrzeć na ulicę Próżną :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelka, wszystko bym CI ukradła!

  OdpowiedzUsuń
 7. Urzekają mnie zawsze Twoje zdjęcia. Mogę na nie patrzeć i patrzeć. Pierwsze zdjęcie jak z katalogu mody. Genialny sweter.

  OdpowiedzUsuń
 8. Urzekają mnie zawsze Twoje zdjęcia. Mogę na nie patrzeć i patrzeć. Pierwsze zdjęcie jak z katalogu mody. Genialny sweter.

  OdpowiedzUsuń
 9. Love this rock girl outfit! Love those boots! :)

  And I love your nails! :)

  YouTube | Blog: Geekette in High Heels | Instagram

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie buty, tylko w kolorze karmelowym... ale mi się marzą :D A tak poza tym..jesteś strasznie z twarzy podobna do Victorii Beckham :)

  OdpowiedzUsuń
 11. przepiękne zdjęcia no i Ty świetnie wyglądasz:)

  http://fashionmakeup-czarnulaxyz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Genialna stylówka!! <3 Zakochałam się we wszystkim! Kroju, kolorze, fakturze :) Wskoczyłabym w to bez dwóch zdań :) I bez kilku dodatkowych kg :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Kamienice robią wrażenie... świetna stylówka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne zdjęcia! Zachwyciło mnie swetrzysko i kurtka, a także buty :) pzdr

  OdpowiedzUsuń
 15. te buty!!! i ten sweter!!! marzy mi się <3

  OdpowiedzUsuń
 16. Amazing pictures and great boots :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pięknie!
  http://diamontsfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Tu nawet nie tyle zachwyca każdy element osobno co całokształt zestawu ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Następnym razem kiedy będę w Warszawie na pewno zajrzę na ulicę Próżną. Dziękuję za tak ciekawe informacje na jej temat. Twój zestaw bardzo mi się podoba, w szczególności kozaki.

  OdpowiedzUsuń
 20. Całość bardzo mi się podoba. Uwielbiam tego typu swetry :)

  OdpowiedzUsuń
 21. You look absolutely stunning
  Gorgeous ensemble

  Love Vikee
  www.slavetofashion9771.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Wyglądsz bosko!!! Buty są cudowne:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Super stylizacja. Zdjęcia również rewelacyjne... dziękuję za szczyptę historii :) Te trzy tabliczki mnie rozłożyły... tak aby wbić sobie na blachę na jakiej się jest ulicy :)

  OdpowiedzUsuń
 24. information which is very unique and interesting, extraordinary Kuat Tahan Lama Intim Dengan Herbal

  OdpowiedzUsuń
 25. zazdorszczę Ci tego cudownego swetra! I obłędnych butów ;d

  OdpowiedzUsuń
 26. te buty są moim życiem *.*

  OdpowiedzUsuń

Cenię sobie Wasze opinie. Dlatego zawsze staram się na nie odpowiadać. Na pewno gdy zostawisz swój komentarz zajrzę do Ciebie a jeśli dodasz mnie do obserwowanych sprawisz mi tym wielką przyjemność a ja się odwdzięczę. Pamiętaj jednak że jest cienka granica między krytyką a chamstwem, zawsze najbardziej negatywną ocenę można przytoczyć w sposób kulturalny i inteligentny.Zapraszam także na Fanpage http://www.facebook.com/RaszRush